Relacja z 4 Letniego Gasshuku Jodo

Jak w zeszłym roku tak i w tym społeczność polskich jodoków spotkała się w słonecznym i gorącym Krakowie. 22 lipca rozpoczęło się 4 Polskie Gasshuku zorganizowane przez miejscowy Koryukan, Komisje Iaido i Jodo - pod patronatem PZ Kendo. Jodo trenowaliśmy do 25 lipca.

Treningi prowadził sensei Andy Watson z Anglii (6 dan Iaido Renshi, 6 dan Jodo) przy asyście trenera Kadry Narodowej Jodo Łukasza Machury (4 dan Iaido, 4 dan Jodo). Pogoda nas nie rozpieszczała i od rana do późnych godzin wieczornych było ponad 30*C. Na szczęście Organizatorzy spisali się na medal i ćwiczenia odbywały się w klimatyzowanej sali Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Collegium Medicum UJ.

 

W tym roku sensei Andy Watson prowadził treningi zwracając szczególną uwagę na precyzję wykonywania ćwiczeń w sotai dosa i tandoku dosa. Kilkakrotnie podkreślał, że wykonując sotai/tandoku dosa powinniśmy ćwiczyć tak samo jakbyśmy wykonywali kata. Sensei stwierdził, że tegoroczne treningi nie mają być „tanim obozem fitness, na którym wylejemy litry potu”, a mają one na celu nauczyć nas jak być „własnymi trenerami”.

Po przećwiczeniu podstawowych form seitei jo i na stałe dodanej do nich jednej formy koryu (Kasa no shita) w środowe popołudnie odbył się turniej Jodo w formule znanej sprzed roku – turniej par (wyższy stopień parowany z niższym). W turnieju udział wzięło 9 par. Ciekawostką było to, że każda osoba musiała wykonać 1 kata koryu a poza nim 2 seitei (niższy stopień 2-3, wyższy 4-5). Po zaciętej walce zwyciężyła para Adriana Nagyova (Hikari Dojo - Słowacja) i Tomasz Gabrusewicz (Meishinkan).

 

Trzeciego dnia treningów przeprowadzone zostały egzaminy na 1 kyu jodo. Do egzaminu podeszły 3 osoby Agnieszka Krawczyk – WKS, Emilia Rast – Busetsukan i Rastislav Turic – Meiyo Dojo, i wszystkie zdały egzamin. Gratulujemy.

Jako, że czuło się niedosyt Jodo wśród uczestników tegorocznego Gasshuku, sensei podjął decyzję, że w piątkowe przedpołudnie podzieli ćwiczących na 2 grupy. Jako, że przyszedł czas na Iaido, część z nas ćwiczyła seitei iai a zapaleńcy oddali się treningowi Jodo z poziomu Chudan.

Tegoroczne spotkanie przyniosło wiele przemyśleń, pozostawiło ich pewnie jeszcze więcej. Sensei Andy Watson to postać, której rady nie odnoszą się jedynie do aspektów technicznych a pomagają rozwijać w sobie wiele cech, niezbędnych w treningu budo.

Tomasz Gabrusewicz / Michał Szczepański
Odsłon artykułów:
392742
FUVI0111ADANAUL
FREE Joomla! template "Adana"
joomla 1.6 templates by funky-visions.de